Konto oszczędnościowe, lokata czy skarbonka – co wybrać ?

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Do najpopularniejszych można zaliczyć konto oszczędnościowe, lokatę i tradycyjne odkładanie do skarbonki czy tzw. „skarpety”. Głównym celem tego typu działań jest odkładanie pieniędzy i ich kumulacja w przyszłości.

W związku tym pewnie zastanawiasz się, który ze sposobów może przynieść ci największe zyski? Sprawdźmy!

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to nic innego jak rachunek bankowy, z tym że jest to rachunek oprocentowany. Kwota, którą wpłacasz jest oprocentowana. Dzięki temu oszczędności gromadzone na tego typu koncie stale rosną. Wysokość oprocentowania jest oczywiście uzależniona od banku, z którego zdecydujesz się skorzystać. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie, gdyż część pieniędzy lub nawet całą kwotę możesz wypłacić w dowolnej chwili bez utraty odsetek. Często jednak ilość wypłat jest ograniczona. Przekraczając ich limit możesz niestety nawet utracić część oszczędności.

Lokata

Lokata w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego zakładana jest na określony czas, który może wynosić nawet od jednego dnia do kilku lat. Różni się również tym, że w przedziale czasowym na jaki została założona, nie można z niej podejmować, ani dopłacać pieniędzy. Wcześniejsze zrezygnowanie z lokaty obarczone będzie z pewnością określonymi konsekwencjami. Lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Te pierwsze po upływie czasu, na który została założona, samoistnie się przedłużają, natomiast w drugim wypadku, środki zostają zwracane klientowi wraz z określonymi odsetkami. Jeśli jesteś nastawiony na długoterminowe oszczędzanie, lokata będzie dla ciebie świetnym rozwiązaniem

Oszczędzanie tradycyjne

Nieco przestarzałym sposobem tradycyjne oszczędzanie, nie angażujące instytucji finansowych. Możesz samodzielnie odkładać pieniądze na tzw. czarną godzinę. Decydując się na ten sposób, owszem, unikniesz dodatkowych formalności, jednak zostaniesz pozbawiony jakichkolwiek zysków w postaci np. odsetek. Takie oszczędzanie wymaga również ogromnej determinacji. Najważniejsze abyś zaczynał od małych kwot i odkładał środki regularnie. Planuj budżet domowy rozsądnie. Korzystaj z promocji i wyprzedaży. Dzięki temu w tradycyjny sposób możesz zaoszczędzić pieniądze.

Sposób oszczędzania, na jaki się zdecydujesz zależy przede wszystkim od twoich możliwości i preferencji. Przeanalizuj dokładnie swoją sytuację finansową, wybierz najlepszy sposób i bądź na plus!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *